foto: facebook.com
V dejinách technického pokroku sa často skloňujú mená ako Edison, Tesla či Bell. Len málokto však vie, že významný vynálezca pochádzal aj zo Slovenska, konkrétne z Liptovského Mikuláša.
Už v mladom veku prejavoval mimoriadne nadanie a záujem o vedu. Počas svojho života vytvoril desiatky patentov, ktoré zmenili každodenný život miliónom ľudí po celom svete. Bol nielen chemikom, ale aj mechanikom, fyzikom a leteckým konštruktérom. Jeho najznámejším vynálezom sa stala mechanická ceruzka, ktorá sa používa dodnes.
Vytvoril aj plniace pero či prvé lietadlo na území Chorvátska. Jeho inovatívne myšlienky predbehli dobu o desaťročia.
O to prekvapujúcejšie je, že v rodnej krajine sa o ňom vie len málo. Kto bol Slavoljub Penkala a čím všetkým prispel k pokroku ľudstva?
Slavoljub Penkala sa narodil 20. apríla 1871 v Liptovskom Mikuláši, vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. Jeho otec bol poľského pôvodu, matka mala holandsko-rakúske korene. Od detstva prejavoval výnimočné technické myslenie a vedomosti. Vysokú školu študoval najprv vo Viedni, neskôr v Drážďanoch, kde v roku 1898 získal titul doktora fyzikálnej chémie. Už v tom čase ovládal viacero jazykov a venoval sa chemickým zmesiam, mechanike aj fyzike.
Po svadbe s klaviristkou Emíliou Stoffregenovou sa presťahoval do Záhrebu. Tam si na znak spolupatričnosti k slovanskému prostrediu zmenil meno z Eduard na Slavoljub. Práve v Záhrebe prežil najplodnejšie obdobie svojho života, kde vznikli aj jeho najvýznamnejšie vynálezy.
Jeho prvým úspešným patentom bola gumová fľaša na teplú vodu (termofor), ktorú navrhol v roku 1902. Tento praktický predmet si rýchlo našiel miesto v domácnostiach po celom svete. O štyri roky neskôr, v roku 1906, predstavil prelomový vynález – mechanickú ceruzku s pružinovým mechanizmom, ktorý automaticky posúval grafit. Už o rok nato patentoval aj plniace pero s tuhým atramentom, ktoré eliminovalo problémy s vytekaním.
Tieto písacie pomôcky mu priniesli medzinárodné uznanie. Spolu s podnikateľom Edmundom Mosterom založil spoločnosť Penkala-Moster Company. Firma sa stala lídrom v oblasti písacích potrieb v strednej Európe, exportovala výrobky do celého sveta a mala dokonca aj pobočku v Berlíne. Jej dnešným pokračovateľom je chorvátska značka TOZ Penkala.
Slavoljub Penkala nezostal len pri písacích potrebách. Patentoval vyše 80 rôznych výrobkov a zariadení, ktoré siahali od zdravotníctva až po dopravu. Medzi nimi boli:
Okrem toho pracoval aj na návrhoch helikoptér a vozidiel na vzduchovom vankúši, ktoré výrazne predbehli svoju dobu.
V roku 1910 vytvoril Penkala prvé lietadlo, ktoré vzlietlo na území Chorvátska. Dvojplošník s názvom Leptir pilotoval Dragutin Novak, považovaný za prvého chorvátskeho letca. Let sa uskutočnil 22. júna 1910 a mal úspešný priebeh. Celý stroj bol postavený na základe Penkalových výpočtov a návrhov, bez podpory inštitúcií či veľkých investorov. Tým sa Penkala zaradil medzi priekopníkov letectva v Európe.
Ako človek bol známy svojou pracovitosťou a skromnosťou. „Bol neúnavným inovátorom, no vždy zostal pokorný,“ spomínajú historici. So svojou manželkou vychovával štyri deti a aj napriek pracovnej vyťaženosti sa snažil byť prítomným otcom. Žiaľ, prepracovanosť a pracovné nasadenie si vybrali svoju daň – v roku 1922 po návrate z pracovnej cesty ochorel na zápal pľúc, ktorému 5. februára podľahol vo veku iba 50 rokov. Pochovaný je na známom cintoríne Mirogoj v Záhrebe.
Dnes jeho meno nesú ulice, školy i pamätníky najmä v Chorvátsku, kde si jeho prínos vážia. V rodnom Liptovskom Mikuláši mu stojí pamätník a miestni nadšenci sa usilujú o to, aby sa naňho nezabudlo. „Bol to najvýznamnejší slovenský vynálezca. Svet by o ňom mal vedieť viac,“ hovoria odborníci na technické dejiny.
Slavoljub Penkala zmenil svet jednoduchými, no mimoriadne užitočnými riešeniami. Jeho príbeh je dôkazom toho, že aj v skromných podmienkach možno vytvoriť niečo veľké. Mechanická ceruzka, plniace pero či gumová fľaša na teplú vodu – to všetko vzniklo vďaka jeho genialite. A aj keď dnes jeho meno mnohým nič nehovorí, jeho odkaz je súčasťou nášho každodenného života.
Letný hudobný festival Pohoda každoročne priťahuje tisíce fanúšikov umenia, hudby aj spoločenského diania. Návštevníci si…
História ľudstva je plná výnimočných žien, ktoré výrazne ovplyvnili svet okolo seba. Od starovekých panovníčok…
Najsilnejší lineup v histórii Pohody. Africa Express, Queens of the Stone Age či Iggy Pop…
Dubaj sa opäť zapíše do dejín svetovej architektúry. Krajina známa svojimi ambicióznymi projektmi pripravuje otvorenie…
Letné festivaly patria k najočakávanejším kultúrnym podujatiam roka. Tisíce fanúšikov sa každoročne tešia na známe…
Komunikácia je neoddeliteľnou súčasťou každého medziľudského vzťahu. Nejde len o to, čo povieme, ale aj…