V dejinách technického pokroku sa často skloňujú mená ako Edison, Tesla či Bell. Len málokto však vie, že významný vynálezca pochádzal aj zo Slovenska, konkrétne z Liptovského Mikuláša.
Už v mladom veku prejavoval mimoriadne nadanie a záujem o vedu. Počas svojho života vytvoril desiatky patentov, ktoré zmenili každodenný život miliónom ľudí po celom svete. Bol nielen chemikom, ale aj mechanikom, fyzikom a leteckým konštruktérom. Jeho najznámejším vynálezom sa stala mechanická ceruzka, ktorá sa používa dodnes.
Vytvoril aj plniace pero či prvé lietadlo na území Chorvátska. Jeho inovatívne myšlienky predbehli dobu o desaťročia.
O to prekvapujúcejšie je, že v rodnej krajine sa o ňom vie len málo. Kto bol Slavoljub Penkala a čím všetkým prispel k pokroku ľudstva?

foto: facebook.com
Génius Slavoljub Penkala: Vynálezca, ktorého dedičstvo používame dodnes
Slavoljub Penkala sa narodil 20. apríla 1871 v Liptovskom Mikuláši, vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. Jeho otec bol poľského pôvodu, matka mala holandsko-rakúske korene. Od detstva prejavoval výnimočné technické myslenie a vedomosti. Vysokú školu študoval najprv vo Viedni, neskôr v Drážďanoch, kde v roku 1898 získal titul doktora fyzikálnej chémie. Už v tom čase ovládal viacero jazykov a venoval sa chemickým zmesiam, mechanike aj fyzike.
Po svadbe s klaviristkou Emíliou Stoffregenovou sa presťahoval do Záhrebu. Tam si na znak spolupatričnosti k slovanskému prostrediu zmenil meno z Eduard na Slavoljub. Práve v Záhrebe prežil najplodnejšie obdobie svojho života, kde vznikli aj jeho najvýznamnejšie vynálezy.
Jeho prvým úspešným patentom bola gumová fľaša na teplú vodu (termofor), ktorú navrhol v roku 1902. Tento praktický predmet si rýchlo našiel miesto v domácnostiach po celom svete. O štyri roky neskôr, v roku 1906, predstavil prelomový vynález – mechanickú ceruzku s pružinovým mechanizmom, ktorý automaticky posúval grafit. Už o rok nato patentoval aj plniace pero s tuhým atramentom, ktoré eliminovalo problémy s vytekaním.
Tieto písacie pomôcky mu priniesli medzinárodné uznanie. Spolu s podnikateľom Edmundom Mosterom založil spoločnosť Penkala-Moster Company. Firma sa stala lídrom v oblasti písacích potrieb v strednej Európe, exportovala výrobky do celého sveta a mala dokonca aj pobočku v Berlíne. Jej dnešným pokračovateľom je chorvátska značka TOZ Penkala.
Slavoljub Penkala a jeho všestranné vynálezy
Slavoljub Penkala nezostal len pri písacích potrebách. Patentoval vyše 80 rôznych výrobkov a zariadení, ktoré siahali od zdravotníctva až po dopravu. Medzi nimi boli:
- rotujúca zubná kefka – predchodkyňa dnešných elektrických kefiek,
- železničné brzdy a signalizačné systémy,
- batérie a galvanické články,
- manometre, dynamometre, lekárske nástroje,
- repelenty, liečivé masti, pracie prášky.
Okrem toho pracoval aj na návrhoch helikoptér a vozidiel na vzduchovom vankúši, ktoré výrazne predbehli svoju dobu.
Slavoljub Penkala ako priekopník letectva
V roku 1910 vytvoril Penkala prvé lietadlo, ktoré vzlietlo na území Chorvátska. Dvojplošník s názvom Leptir pilotoval Dragutin Novak, považovaný za prvého chorvátskeho letca. Let sa uskutočnil 22. júna 1910 a mal úspešný priebeh. Celý stroj bol postavený na základe Penkalových výpočtov a návrhov, bez podpory inštitúcií či veľkých investorov. Tým sa Penkala zaradil medzi priekopníkov letectva v Európe.
Ako človek bol známy svojou pracovitosťou a skromnosťou. „Bol neúnavným inovátorom, no vždy zostal pokorný,“ spomínajú historici. So svojou manželkou vychovával štyri deti a aj napriek pracovnej vyťaženosti sa snažil byť prítomným otcom. Žiaľ, prepracovanosť a pracovné nasadenie si vybrali svoju daň – v roku 1922 po návrate z pracovnej cesty ochorel na zápal pľúc, ktorému 5. februára podľahol vo veku iba 50 rokov. Pochovaný je na známom cintoríne Mirogoj v Záhrebe.
Slavoljub Penkala a jeho význam pre dnešný svet
Dnes jeho meno nesú ulice, školy i pamätníky najmä v Chorvátsku, kde si jeho prínos vážia. V rodnom Liptovskom Mikuláši mu stojí pamätník a miestni nadšenci sa usilujú o to, aby sa naňho nezabudlo. „Bol to najvýznamnejší slovenský vynálezca. Svet by o ňom mal vedieť viac,“ hovoria odborníci na technické dejiny.
Slavoljub Penkala zmenil svet jednoduchými, no mimoriadne užitočnými riešeniami. Jeho príbeh je dôkazom toho, že aj v skromných podmienkach možno vytvoriť niečo veľké. Mechanická ceruzka, plniace pero či gumová fľaša na teplú vodu – to všetko vzniklo vďaka jeho genialite. A aj keď dnes jeho meno mnohým nič nehovorí, jeho odkaz je súčasťou nášho každodenného života.