Environmentálne, sociálne a riadiace kritériá (ESG) sa stávajú kľúčovým faktorom pre investorov na celom svete. Rastúci záujem o udržateľné investovanie mení spôsob, akým sa pristupuje k financiám.

Čo je ESG?

ESG investovanie sa zameriava na hodnotenie spoločností nielen podľa ich finančného výkonu, ale aj na základe ich prístupu k životnému prostrediu (E – Environmental), sociálnym otázkam (S – Social) a firemnému riadeniu (G – Governance). Táto stratégia podporuje firmy, ktoré:

  • Minimalizujú ekologický dopad svojich činností.
  • Dodržiavajú etické princípy voči zamestnancom, zákazníkom a komunitám.
  • Vykazujú transparentnosť a zodpovednosť v riadení.
foto: foxxo

Prečo je ESG populárne?

ESG investovanie zaznamenalo obrovský nárast popularity z niekoľkých dôvodov:

  1. Tlak zo strany spotrebiteľov a regulačných orgánov: Spoločnosti čelia vyšším očakávaniam zo strany verejnosti a vlád, aby prijímali udržateľné a etické rozhodnutia.
  2. Dlhodobý rast: Štúdie ukazujú, že firmy s vysokými ESG hodnoteniami majú tendenciu vykazovať lepšiu finančnú výkonnosť v dlhodobom horizonte.
  3. Príťažlivosť pre mladšiu generáciu investorov: Mileniáli a generácia Z preferujú investície, ktoré sú v súlade s ich hodnotami.

ESG a finančné výnosy

Jedným z mýtov o ESG investovaní je, že sa jedná o nižšie výnosné portfóliá. Analýzy však ukazujú, že udržateľné investície môžu konkurovať tradičným portfóliám, pričom často vykazujú menšiu volatilitu v obdobiach hospodárskej neistoty.

Príkladom je rast akcií spoločností zameraných na obnoviteľné zdroje energie, ktoré ťažia z globálneho prechodu na zelené technológie.

Ako investovať do ESG?

  1. ESG fondy: Mnohé investičné spoločnosti ponúkajú fondy zamerané na udržateľné investovanie.
  2. Priama investícia do spoločností: Investori si môžu vyberať akcie spoločností, ktoré sa zaviazali k dodržiavaniu ESG princípov.
  3. Zváženie ESG skóre: Nezávislé ratingové agentúry, ako MSCI alebo Sustainalytics, hodnotia spoločnosti podľa ich ESG výkonu.

Výzvy ESG investovania

Aj keď ESG investovanie prináša mnohé výhody, má svoje výzvy:

  • Nedostatok štandardizácie: Neexistujú univerzálne kritériá na hodnotenie ESG výkonu, čo môže viesť k nejednoznačnosti.
  • Greenwashing: Niektoré firmy môžu nepravdivo vykazovať svoje aktivity ako „zelené“ alebo udržateľné, aby prilákali investorov.
  • Riziko nižšej diverzifikácie: Zúženie výberu na ESG kritériá môže znížiť možnosti investora.

ESG investovanie predstavuje novú éru finančného plánovania, kde etika a výnosy idú ruka v ruke. Pre investorov je to možnosť nielen zhodnotiť svoj kapitál, ale aj prispieť k pozitívnym zmenám v spoločnosti. Ako pri každej stratégii, kľúčom k úspechu je dôkladný prieskum a dlhodobý pohľad.

TrenDY